Akupunktura
Akupunktura (acus, lat. Igla i pungere, lat., zabadati) potječe iz Kine, preciznije negdje od 3. tisućljeća pr. n. e., od kad se prvi puta spominje. Stara kineska medicina ima ishodište u jednoj legendi prema kojoj je ratnik pogođen strijelom na bojišnici ozdravio od bolesti koju je otprije nosio nakon što su mu izvadili strijelu iz rane.
Kineska drevna medicina davno je otkrila zapadnom svijetu da energija u čovjekovom tijelu nije materijalna, a možemo je pronaći u 14 glavnih meridijana i 361 točki u kojima ju potičemo akupunkturom. Simulacijom, odnosno ubadanjem iglicama, potičemo određene točke u mozgu koje pak odgovaraju osjećajima trnaca ili topline.
Kako djeluje akupunktura
Akupunktura je vrsta tradicionalne kineske, indijske i tibetanske medicine.
Koristi se za ublažavanje raznih oboljenja.
Služi se zabadanjem iglica u određene točke na tijelu.
U Europi je prvo društvo za akupunkturu osnovano 1943. godine u Parizu, gdje djeluje i najstarija europska škola za edukaciju iz akupunkture.
Svjetska zdravstvena organizacija priznala je akupunkturu 1979. Godine.
Akupunktura je ravnopravna metoda u liječenju boli.
Zbor liječnika Hrvatske osniva prvu sekciju za akupunkturu 1979. godine. U KBC Osijek akupunktura se uvodi 1989. godine na Zavod za liječenje boli Klinike za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivno liječenje.
Za koga je namijenjena akupunktura?
Stimuliranjem akupunkturnih točaka unapređuju se tjelesne funkcije, a time počinje prirodni proces samoizlječenja.
U posljednjih 60 godina provedeno je izuzetno puno istraživanja o akupunkturi.
Sva ona pokazuju da akupunktura pozitivno djeluje na živčani, endokrini, imunološki, kardiovaskularni i probavni sustav.
Akupunktura pomaže u ublažavanju različitih bolova te omogućuje da se dobro osjećate u vlastitom tijelu.
Istraživanja i kliničke studije pokazale su da tretmani akupunkture uspješno djeluju na:
- Glavobolja
- Migrena
- Neuralgija n.trigeminusa
- Periferna pareza facijalisa (unutar 3-6 mj.), pareza poslije CVI
- Periferne neuropatije, posljedice poliomijelitisa (do 6 mj.)
- Interkostalne neuralgije
- Cervikobrahijalni sindrom
- Sindrom smrznutog ramena
- Sindrom teniskog lakta
- Ishialgija
- Lumbalgija
- Osteoartritis
Što trebate znati prije vašeg prvog tretmana
Prije prvog tretmana, akupunkturolog će vam postaviti pitanja o vašem zdravlju i zdravlju vaše obitelji.
Ovisno o težini vaših tegoba, preporučit će vam i broj tretmana. Neki već nakon prvog tretmana osjete znatno olakšanje.
Tretman akupunkture je bezbolan.
Dok udobno ležite na stolu za akupunkturu, nećete ni osjetiti da vam akupunkturolog zabada u kožu iglice.
One su toliko tanke da je njihov ubod slabiji i od uboda komarca.
Akupunkturolog ih postavlja na dubinu od 0,5 do 5 cm i one djeluju od 5 do 30 minuta.
Mnoge su osobe izjavile da su se tijekom i nakon akupunkture osjećale izuzetno opušteno.
Prosječni broj tretmana je 5-10, dok po potrebi se može broj tretmana povećati.
Početno se tretmani rade svaki dan, ili svaki drugi dan, dok nakon 5.tretmana se radi 1-2x tjedno.
ELEKOTROAKUPUNKTURA
Elektroakupunktura je terapeutska metoda koja kombinira tradicionalnu akupunkturu s električnom stimulacijom. Ova tehnika koristi igle, slične onima koje se koriste u klasičnoj akupunkturi, ali se dodatno primjenjuje električna struja na određene točke na tijelu.
Svrha i Primjena
Elektroakupunktura se koristi u svrhu poboljšanja energetske ravnoteže tijela, smanjenja boli, poticanja cirkulacije, opuštanja mišića te poticanja procesa ozdravljenja. Ova tehnika može biti korisna za različite zdravstvene probleme, uključujući bol u leđima, migrene, stres i druge tegobe.
Elektroakupunktura može se primijeniti za različite zdravstvene probleme i tegobe.
Bol u leđima
Migrene i glavobolje
Artritis
Anksioznost i depresija
Bolovi u mišićima i sportske ozljede
Neurološki poremećaji
Probavni problemi
Bolovi u vratu
Reumatski poremećaji
Menstrualne tegobe
Alergije
Astma
Ovisnosti
Poremećaji spavanja
Postoperativna rehabilitacija
PMS (predmenstrualni sindrom)
Hormonalna ravnoteža
Oporavak od ozljeda živaca
Spazmi
i drugo.
Izgled Tretmana
Postupak elektroakupunkture počinje postavljanjem tankih igala na određene akupunkturne točke na tijelu, prema kineskoj medicini. Zatim se elektrode spojene na akupunkturne igle koriste za primjenu niske električne struje. Intenzitet i frekvencija struje mogu se prilagoditi prema potrebama pacijenta i vrsti tretmana.
Kontraindikacije
Iako elektroakupunktura obično smatra sigurnom, postoje određene kontraindikacije koje treba uzeti u obzir. Osobe s pejsmejkerima, trudnice, pacijenti s epilepsijom ili ozbiljnim srčanim problemima trebali bi konzultirati stručnjaka prije primjene elektroakupunkture. Također, treba izbjegavati primjenu na oštećenu kožu, otvorene rane ili infekcije.
Nuspojave
Elektroakupunktura obično ima minimalne nuspojave. Moguće su manje iritacije na mjestima gdje su igle umetnute. Postoji i mala mogućnost umora nakon tretmana. Važno je naglasiti svoje zdravstveno stanje i povijest bolesti terapeutu prije tretmana kako bi se izbjegle moguće komplikacije.
Često postavljena pitanja
Koriste li se sterilne igle u akupunkturi?
Članovi Hrvatskog društva za akupunkturu zalažu se za upotrebu jednokratnih, prethodno steriliziranih igala, koje se nakon korištenja uklanjaju prema principima suvremene medicinske prakse
Je li akupunktura sigurna?
Velika Britanija je u zadnjih nekoliko godina provela tri istraživanja o štetnosti akupunkture te je došla do zaključka da akupunktura pripada najsigurnijim metodama liječenja danas. Među 68.000 zabilježenih terapija dogodilo se 14 manjih komplikacija (npr. modrice, mučnina), a do sada je u svijetu prijavljeno tek nekoliko ozbiljnijih komplikacija (npr. pneumotoraks).
Što moram učiniti prije nego što se podvrgnem akupunkturi?
Trebalo bi izbjegavati veći obrok neposredno (1h) prije dogovorenog tretmana, jer proces probave može promijeniti kvalitetu pulsa. Također bi, neposredno prije tretmana, trebalo izbjegavati alkohol te pića i hranu koja mogu obojiti jezik (kava).
Kako ću se osjećati nakon akupunkture?
Vjerojatno ćete se osjećati opušteno i smireno. Ako je tretman bio malo „agresivniji“ postoji mogućnost da ćete nekoliko sati biti umorniji i pospaniji, što treba imati na umu ukoliko nakon tretmana vozite auto. Također je moguće da jedno vrlo kratko vrijeme dođe čak i do pogoršanja simptoma dok se ponovno ne uspostavi ravnoteža unutar organizma.
Trebam li reći obiteljskom liječniku da idem na akupunkturu?
Ako ste kod obiteljskog liječnika uključeni u program liječenja za istu bolest, tada bi bilo dobro da mu napomenete da planirate ići na akupunkturu. Također Vaš akupunkturolog mora znati koje lijekove trenutno uzimate jer neki lijekovi mogu utjecati na Vašu reakciju na akupunkturni tretman. Osim toga, akupunktura ponekad pomaže da se smanji doza pojedinog lijeka, no o tome svakako treba odlučiti Vaš liječnik u suradnji s Vama.
Koliko ću trebati terapija?
To ovisi od osobe do osobe, kao i od bolesti do bolesti. Svako patološko stanje zahtijeva određen broj tretmana, no to procjenjuje akupunkturolog. Najčešće pacijenti počinju osjećati promjene nakon 4-6 tretmana. Prosječni broj tretmana je 10 tretmana.
Trebam li nastaviti uzimanje propisanog lijeka dok idem na akupunkturu?
DA! Mnogo ljudi traži pomoć od akupunkturologa zbog nezadovoljstva s djelovanjem propisanog lijeka, ili zato što ne mogu podnijeti nuspojave lijeka, ili zato što nisu skloni uzimanju lijekova. Međutim NEMOJTE prestati uzimati lijekove bez prethodne konzultacije s Vašim liječnikom koji ga je propisao!
Da li mogu trudnice ići na akupunkturu?
DA! Općenito, akupunktura se smatra sigurnom terapijskom opcijom za trudnice.
Akupunktura može pomoći u ublažavanju različitih simptoma povezanih s trudnoćom, uključujući mučninu, bol u leđima, nesanicu, anksioznost i depresiju. Ponekada se trudncie odluče ići na akupunkturu zbog glavobolje, bolnih leđa, bolnog vrata zbog nemogućnosti korištenja mnogih lijekova zbog trdunoće
Da li mogu djeca ići na akupunkturu?
Općenito, akupunktura se smatra sigurnom terapijskom metodom i može se primjenjivati i na djecu.
Indikacije za odlazak na akupunkturu su jedna kao i kod odraslih, no najčešća stanja zbog kojih se dolazi na akupunkturu su alergije, astma, probavne smetnje, glavobolje.
AcuTop akupunkturne igle
Visokokvalitetne akupunkturne igle izrađene od kirurškog nehrđajućeg čelika s vrlo preciznim rezom i izvrsnim rukovanjem.
AcuTop akupunkturne igle proizvedene su pod najstrožom kontrolom kvalitete. Naš proizvođač zadovoljava sveobuhvatni standard upravljanja kvalitetom ISO 13485 i certificiran je od strane FDA (SAD), CMDCAS (CAN), PAL (JP) i TGA (AUS).
Prijave i dodatne informacije na broj 033 683 187 ili 095 595 20 83
Parnim radnim datumima 7-13h
Neparnim radnim datumima 13-19h
Cijena jednog tretmana akupunkture iznosi 35 eura.